HomeNewsArticle Display

AFSPC announces its Media Contest winners for 2009

PETERSON AIR FORCE BASE, Colo. -- Air Force Space Command Public Affairs announced its 2009 Media Contest winners...and the winners are:

Best News Article - Staff Sgt. Benjamin Rojek, 30th Space Wing Public Affairs, Vandenberg AFB Calif.; 2nd Place: Staff Sgt. Daniel Martinez, 50th SW/PA Schriever AFB, Colo.; 3rd Place: Master Sgt. Ray Bowden, 21st SW/PA, Peterson AFB, Colo.

Best Feature Article - Staff Sgt. Daniel Martinez, 50th SW/PA Schriever AFB, Colo.; 2nd Place: Mr. Christopher C. Calkins, 45th SW/PA, Patrick AFB, Fla.; 3rd Place: Senior Airman Stephen Musal, 460th SW/PA, Buckley AFB, Colo.

Best Sports Article - Staff Sgt. Eydie Sakura, 341st Missile Wing Public Affairs, Malmstrom AFB, Mont.; 2nd Place: Staff Sgt. Benjamin Rojek, 30th SW/PA, Vandenberg AFB, Calif.; 3rd Place: Staff Sgt. Chad Thompson, 90th MW/PA, F.E. Warren AFB, Wyo.

Best Commentary - Airman 1st Class Steve Bauer, 30th SW/PA, Vandenberg AFB, Calif.; 2nd Place: Captain Nora Eyle, 90th MW/PA, F.E. Warren AFB, Wyo.

Best Series - 2nd Lt. Brooke Brzozowske, 90th MW/PA, F.E. Warren AFB, Wyo.

Best Art/Graphics - Senior Airman Stephen Musal, 460th SW/PA, Buckley AFB, Colo.; 2nd Place: Airman 1st Class Andrew Lee, 30th SW/PA, Vandenberg AFB, Calif.

Best Photojournalism - Tech. Sgt. Jill LaVoie, 460th SW/PA, Buckley AFB, Colo; 2nd Place: Airman 1st Class Steve Bauer, 30th SW/PA, Vandenberg AFB, Calif.; 3rd Place: Senior Airman Daryl Knee, 90th MW/PA, F.E. Warren AFB, Wyo.

Web-based Publication - 21st SW/PA, Peterson AFB, Colo., 2nd Place: 460th SW/PA , Buckley AFB, Colo.

Best Combat Documentation Photograph - Senior Airman Ashley Reed, 30th SW/PA, Vandenberg AFB, Calif.; 2nd Place: Staff Sgt. Steven Czyz, 460th SW/PA, Buckley AFB, Colo.

Best News Photograph -Senior Airman Stephanie Longoria, 30th SW/PA, Vandenberg AFB, Calif.; 2nd Place: Staff Sgt. Stacy Foster, 50th SW/PA, Schriever AFB, Colo., 3rd Place: Senior Airman Dillon White, 341st MW/PA, Malmstrom AFB, Mont.

Best Feature Photograph - Staff Sgt. Daniel Martinez, 50th SW/PA Schriever AFB, Colo.; 2nd Place: Staff Sgt. Luke Thelen,30th SW/PA, Vandenberg AFB, Calif., 3rd Place: Staff Sgt. Chad Thompson, 90th MW/PA, F.E Warren AFB, Wyo.

Best Sports Photograph - Airman 1st Class Kerelin Molina, 30th SW/PA, Vandenberg AFB, Calif.; 2nd Place: Staff Sgt. Steven Czyz, 460th SW/PA, Buckley AFB, Colo.; 3rd Place: Staff Sgt. Chad Thompson, 90th MW/PA, F.E. Warren AFB, Wyo.

Best Portrait/Personality Photograph - Airman 1st Class Paul Labbe, 460th SW/PA, Buckley AFB, Colo.; 2nd Place: Senior Airman Andrew Satran, 30th SW/PA, Vandenberg AFB, Calif.; 3rd Place: Senior Airman Daryl Knee, 90th MW/PA, F.E. Warren AFB, Wyo.

Best Illustrative Photograph - Airman 1st Class Heather R. Shaw, 30th SW/PA, Vandenberg AFB, Calif.; 2nd Place: Mr. Beau Wade, 341st MW/PA, Malmstrom AFB, Mont.; 3rd Place: Staff Sgt. Stacy Foster, 50th SW/PA, Schriever AFB, Colo.

Best Pictorial Photograph - Staff Sgt. Luke Thelen,30th SW/PA, Vandenberg AFB, Calif.; 2nd Place: Airman 1st Class Paul Labbe, 460th SW/PA, Buckley AFB, Colo.; 3rd Place: Senior Airman Daryl Knee, 90th MW/PA, F.E. Warren AFB, Wyo.

Best Picture Story - Senior Airman Stephanie Longoria, 30th SW/PA, Vandenberg AFB Calif.; 2nd Place: Senior Airman Daryl Knee, 90th MW/PA, F.E. Warren AFB, Wyo.

Best Television Spot Production - Senior Airman Chad Usher, 30th SW/PA, Vandenberg AFB Calif.

Best Television News Report - Mr. Richard D. Lewis, SMC/PA, Los Angeles AFB, Calif.; 2nd Place: Mr. Charles Heit, 341st MW/PA, Malmstrom AFB, Mont.

Best Television Feature Report - Mr. Richard D. Lewis, SMC/PA, Los Angeles AFB, Calif.

Best Television Sports Report - Mr. Lare Austin, SMC/PA, Los Angeles AFB, Calif.

Best Television Newsbreak - Mr. Richard Lewis, SMC/PA, Los Angeles AFB, Calif.

Best Video Documentary - 30th SW/PA, Motion Media Section, Vandenberg AFB, Calif.; 2nd Place: Ms. Krista Knaus, SMC/PA, Los Angeles AFB, Calif.

Best Video Field Production - 30th SW/PA, Motion Media Section, Vandenberg AFB, Calif,; 2nd Place: Ms. Krista Knaus, SMC/PA, Los Angeles AFB, Calif.

Outstanding New Journalist - Airman 1st Class Jennifer Viveiros, 90th MW/PA, F.E. Warren AFB, Wyo.

Outstanding New Photographer - Airman 1st Class Andrew Lee, 30th SW/PA, Vandenberg AFB, Calif.

Print Journalist Of The Year - Senior Airman Dillon White, 341st MW/PA, Malmstrom AFB, Mont.; 2nd Place: Senior Airman Daryl Knee, 90th MW/PA, F.E. Warren AFB, Wyo.

Broadcaster of the Year - Staff Sgt. Anthony Gomez, 30th SW/PA, Vandenberg AFB, Calif.

Photographer of the Year - Senior Airman Andrew Satran, 30th SW/PA, Vandenberg AFB, Calif.